Warning: Creating default object from empty value in /home/klient.dhosting.pl/budowlani/ksbudowlani.com/plugins/system/modulesanywhere/helper.php on line 394 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/budowlani/ksbudowlani.com/plugins/system/modulesanywhere/helper.php:394) in /home/klient.dhosting.pl/budowlani/ksbudowlani.com/templates/ja_purity/ja_templatetools.php on line 44 Historia rugby w Polsce
Home Historia rugby Historia rugby w Polsce

Historia rugby w Polsce

Drukuj

Jak podają źródła - pierwszym Polakiem, który uprawiał rugby był Sienkiewicz - podobno syn Henryka Sienkiewicza. Tak pisze francuski autor Loys Van Lee w swojej książce "Le Rugby" na podstawie kronik klubów, w których grał Sienkiewicz. Był on zawodnikiem Racing Club i Stade Francais. Według opisów był to młodzieniec okazałej postawy, ważył około 100 kg i grał w drugiej linii młyna.

Po zakończeniu I wojny światowej, wraz z repatriantami i misją wojskową z Francji dotarli do Polski sympatycy rugby, którzy postanowili rozpowszechnić tę bardzo już popularną dyscyplinę także u nas. Głównym inicjatorem był Francuz Louis Amblart, który w 1921 roku założył w Warszawie klub "Orzeł Biały". Pierwszy oficjalny mecz z udziałem publiczności rozegrano na boisku LKS "Pogoń" Lwów. 9 lipca 1922 roku wybiegły dwie piętnastki "Orła Białego", podzielone na "białych" i "czarnych". Zwyciężyli "czarni" 6:3, sędzią tego historycznego wydarzenia był Francuz Robineau. Po tym meczu ukazały się w prasie bardzo przychylne komentarze. W 1923 Maurice Bacguet zorganizował zespół przy Szkole Podchorążych Piechoty. W latach 1921-1929 istniały w Polsce, poza dwoma już wymienionymi, drużyny rugby: Oficerska Szkoła Sanitarna, Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, AZS, Varsovia (drużyna harcerska), KS Rozwój, Szkoła Ursynów, Klub w Płocku, Szkoła Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Klub w Murckach na Śląsku. Kluby te rozgrywały między sobą liczne spotkania towarzyskie - mistrzostw Polski jednak nie organizowano. Pierwszy międzynarodowy mecz nasza drużyna rozegrała w 1924 roku w Bukareszcie ; "Orzeł Biały" uległ w nim zespołowi "Probables" ("Prawdopodobni") 0:46. Pod tą nazwą kryła się reprezentacja Rumunii przygotowująca się do Igrzysk Olimpijskich (zdobyła brązowy medal). W rewanżu spotkali się nasi rugbiści z "Possibles" ("Możliwi") przegrywając 0:17. Była to druga reprezentacja Rumunii.

Nikłe zainteresowanie władz sportowych, słaba propaganda, brak kadry trenerskiej, braki sprzętowe - spowodowały nieuchronny koniec tej dyscypliny w Polsce. Ostatnie wzmianki w prasie ukazały się w 1929 roku.

Na wiele długich lat rugby zniknęło ze sportowej mapy naszego kraju. Tymczasem dyscyplina prężnie rozwijała się na całym świecie, podbijając nowe kraje. U nas przerwa trwała 26 lat. Dopiero zarządzenie numer 121 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z 14 grudnia 1955 roku, wprowadziło ponownie rugby jako oficjalną dyscyplinę sportu.

W styczniu 1956 roku trzech entuzjastów owalnej piłki - dziennikarze A. Karpiński, W. Wojdyłło, W. Giełżyński, zwołało Ogólnokrajowy Zjazd Zwolenników rugby, który wyłonił Komisję Organizacyjną pod przewodnictwem A. Karpińskiego. Tym samym rozpoczął się okres odbudowy rugby w Polsce. Z Czech przyjechał trener Alfons Zeda, który wyszkolił 40 instruktorów. Zaczęły powstawać nowe zespoły (łącznie utworzono drużyny w 22 klubach). Oficjalny pierwszy mecz po II wojnie rozegrano na stadionie Legii Warszawa - 15 września 1956 roku. Naprzeciwko siebie wybiegły AZS-AWF Warszawa i "Górnik" Kochłowice. Wygrali warszawiacy 3:0. W tym samym roku odbyły się też mecze o Puchar Redakcji "Sportowca". W finale AZS-AWF Warszawa pokonał "Czarnych" Szczecin 14 : 9. Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza w dniu 26 stycznia 1957 powołała sekcję rugby Głównego Komitetu Kultury Fizycznej na czele której stanął A. Karpiński. Na przełomie lat 1956/1957 wiele klubów ze względu na reorganizację sportu polskiego zlikwidowało swoje drużyny rugby. Na placu boju pozostało tylko 16 zespołów. Pierwszym Mistrzem Polski został w 1957 roku AZS-AWF Warszawa.

W 1957 roku wprowadzono w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie specjalizację z rugby. W dniu 9 września odbył się w Warszawie Walny Zjazd Założycielski Polskiego Związku Rugby - pierwszym prezesem został Władysław Trybus.

24 sierpnia 1958 roku w Łodzi reprezentacja Polski rozegrała wobec 3000 widzów pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy, w którym pokonała NRD 9 : 8 (0 : 5). Sędziował H. Ortelbach z NRD. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Wacław Moczulski, Zbigniew Janus, Jerzy Masoń, Józef Grochowski, Eugeniusz Szostak, Jerzy Koter, Andrzej Ważyński (Henryk Hodiak), Sławomir Frankowski, Józef Sokołowski, Franciszek Nowak (kpt.), Marian Głuszek, Bernard Stelmaszczyk (Eugeniusz Bartkowiak), Maciej Liepelt, Zdzisław Koniarz, Jan Chodkiewicz. Punkty zdobyli: Marian Głuszek 6 (dwa położenia - punktowane wówczas po 3 punkty) i Eugeniusz Bartkowiak 3 (rzut karny). Trenerem drużyny był Marian Bondarowicz.


Tekst pochodzi z książki Macieja Powały-Niedźwieckiego ABC kibica rugby

 

Budowlani Lublin na twitterze Budowlani Lublin na Facebooku Budowlani Lublin RSS

Ostatnie zdjęcia

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj23
W tym tygodniu81
W tym miesiącu692
Łącznie1729792