powrót do sekcji artykułów

Budowlani Lublin - Arka Gdynia 7:52

W inauguracyjnym spotkaniu rundy wiosennej I-ligowi rugbiści Budowlanych podejmowali mistrza Polski Arkę Gdynia. Stało się to, co miało się stać - wygrali faworyci różnicą 45 punktów, ale ambicji i woli walki lublinianom nie sposób było odmówić.

Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego papieża Jana Pawła II. Potem zespoły przystąpiły do walki. W drużynie lubelskiej zadebiutowali dwaj zawodnicy - grający trener Mirosław Szczepański i Bartłomiej Kraska. Obaj wcześniej występowali w Budowlanych Łódź. Wystąpili także Marcin Rudź i Adam Wołoszyn, którzy zmienili zdanie i postanowili kontynuować karierę. Zabrakło natomiast chorego Pawła Pieniaka.

Trzeba powiedzieć, że drużyna lubelska nie przestraszyła się mistrza i atakowała z dużym animuszem, jednak wyraźnie dawał się we znaki brak odpowiedniego przygotowania fizycznego. Gospodarze z reguły przegrywali swoje młyny, co sprawiało, że Arka wyprowadzała błyskawiczne kontry często zakończone zdobyciem punktów. Tylko w pierwszej połowie lublinianie przegrali osiem młynów i cztery auty. Do przerwy goście wygrywali 24:7.

W drugiej części meczu Budowlani punktów już nie zdobyli, za to gdynianie uzyskali ich jeszcze 28. Bardzo skutecznie grał Stanisław Kierczun. Ukrainiec w całym meczu ani razu nie pomylił się przy podwyższeniu. Poza tym świetnie wypadł filigranowy obrońca Arki Łukasz Szostek, który wprawdzie punktów w tym spotkaniu nie zdobył, ale zainicjował wiele groźnych akcji. Warto odnotować, że było to 20 z rzędu zwycięstwo zespołu z Wybrzeża. Gdynianie nie przegrali w kraju od dwóch lat.

- Niestety ustępowaliśmy rywalom pod względem siłowym - stwierdził trener Szczepański. - Zespół w zimie nie został właściwie przygotowany pod tym kątem i to było widać po przegranych młynach. Jesteśmy na etapie budowania drużyny. Chcę jednak pochwalić całą drużynę za ambicję.

Skład:

Budowlani: Daniel Pieniak (29. Rudź), Szczepański (78. Brzezicki), Jóźwik 5 (66. Kowal), Bartosz Jasiński (29. Szyba), Gulski, Niedźwiecki, Adam Wołoszyn, Jakub Jasiński, Czerwonka, Kraska 2, Berestek (73. Szafranek), Daniel, Jakimiński, Walaszek (69. Wociór ), Jadach.

Punkty dla Arki: Krieczun 17, Gajewski 10, Ruszkiewicz 5, Dariusz Olejniczak 5, Skrzyński 5, Bator 5, Olejniczak 5.

źródło: Wiesław Pawłat - Gazeta Wyborcza 11.04.2005