Nie tak dawno rugbiści lubelskich Budowlanych świętowali 30-lecie swojego istnienia. - Było pięknie, ale to już za nami - mówi trener Maciej Powała-Niedźwiecki. - Teraz stajemy przed nowymi wyzwaniami i staramy się zrobić wszystko, aby im sprostać.
Pierwszym z nich jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która w dniach 13-17 lipca odbędzie się w Sochaczewie. Tam drużyna trenera Piotra Chodunia będzie broniła srebrnego medalu zdobytego przed rokiem. - W finale wystartuje osiem zespołów podzielonych na dwie grupy - wyjaśnia Maciej Powała-Niedźwiecki. - My zagramy z AZS AWFiS Gdańsk, AZS AWF Warszawa i Budowlanymi Łódź. Kto będzie naszym rywalem w kolejnym etapie, będzie zależało od miejsca, jakie zajmiemy w grupie. Mam nadzieję, że wypadniemy co najmniej tak, jak w ubiegłym sezonie. Po cichu liczę jednak, że lepiej, bo zespół na to stać. W tej chwili 24 naszych kadetów intensywnie trenuje na zgrupowaniu w Kszelowie koło Sędziszowa. Szczyt formy ma przyjść na finały OOM.
Natomiast występujący w pierwszej lidze seniorzy rozpoczną przygotowania do nowego sezonu 18 lipca. - Tego dnia spotkamy się z zawodnikami i przedstawimy im warunki, na jakich będą występowali w rozgrywkach - tłumaczy trener Powała-Niedźwiecki. - W ostatnim tygodniu lipca pojedziemy na krótkie zgrupowanie do Brennej. W drodze powrotnej - 31 lipca zagramy mecz towarzyski z Juvenią w Krakowie. Mamy w planie także spotkanie z Sokołem Lwów. Ten mecz rozegramy 6 sierpnia na własnym boisku. Rozgrywki ligowe rozpoczniemy 21 sierpnia wyjazdowym spotkaniem z Orkanem Sochaczew. Jeśli chodzi o sprawy personalne, to jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić. Na pewno jakieś zmiany będą.
Od nowego sezonu zmieni się także system rozgrywek. W pierwszej lidze zagra 10 zespołów, które rozegrają dwie rundy - jesienną i wiosenną. Po zakończeniu serii zasadniczej drużyna, która zakończyła ją na pierwszym miejscu, spotka się na własnym boisku z drugim zespołem w tabeli, a stawką będzie złoty medal. Podobnie rzecz się ma z rywalizacją o trzecie i kolejne miejsca. Drużyna, która zajmie dziesiątą pozycję, spadnie do II ligi, a zespół z dziewiątego miejsca rozegra baraż z wicemistrzem II ligi. Mistrz drugiego frontu awansuje automatycznie. W tym sezonie do rozgrywek II ligi przystąpi 10 zespołów. - W sumie w obu ligach będzie występowało 20 drużyn - podkreśla z zadowoleniem Maciej Powała-Niedźwiecki, trener Budowlanych i jednocześnie kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Rugby. - To największa ilość w historii rozgrywek w naszym kraju. Jeśli tak dalej pójdzie, to... chyba trzeba będzie założyć III ligę.
źródło: Wiesław Pawłat - Gazeta Wyborcza 08.07.2005